Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu

Koçluk Nedir?

Koçluk, başarı hedefleri sürecinde bir yol arkadaşlığıdır. Kişiyi şimdiki durumundan sonuç odaklı bir hedefine ulaşmasını sağlayacak aracı hizmettir.

Koç kimdir?

Koç; kişinin sorun ve sorun diye adlandırdığı olgulardan kurtulmasını sağlayan bir yol arkadaşıdır. Yani kapının açılmasına da yardımcı olan, görev yapan bir çilingir gibidir.

Koç bu konuda neler yapar?

Öncelikle koç şunu bilir ki; her insan bir bütündür. Tüm çözümler ve cevaplar kendisindedir. Bu nedenle Performans Danışmanı kişinin içindeki potansiyelin dışarı çıkmasına yardımcı olur bunun için, temelden bütüne doğru, bütünden temele giderek Danışanın en doğru, en uygun çözümü bulmasına yardımcı olur .Yani nasıl istenen duruma gelineceğini sağlar .

Koç bir ayna gibi görev yapar. Karşısındaki kişinin, danışanın aynası olur. Onun realitesini, iç dünyasını, kişiliğini görür, anlar, hisseder ve kabul eder. Bir ayna gibi kişinin kendisini görmesini sağlayarak sorun ve olguları çözmede aracı olur.

Kişiler kendi içindeki yanıtı ve çözümü koçlarıyla beraber çalışarak kendilerine yansıtmasını izlerler. İnsanlar bazen hayatta kendilerini bir yol ayrımında, karar aşamasında veya seçimlerin öncesinde bulurlar. Bu anlarda koçlara başvurabilirler.

Koç, danışanın özgüvenini artması İletişim alanındaki karmaşık olayları, Kavrayıp ele alabilmesi için tüm yeteneklerini ve koçluk araçlarını çok sağlam bir şekilde kullanır.

Koç: Danışanın;

– Sonuç Odaklı Bir hedef belirlemesine,

– İçinizdeki hazineleri keşfetmesine,

-Geleceğinizi yönetmesine,

-Duygu durum bozuklukları ve sorunlarla baş etmesine(Minör depresyon , Panik atak)

-Özgüveninizi ( Öz değer öz saygı,cesaret,umut Kendine alçak gönüllülük,) geliştirmek,

-Yeni bir iş yada projede ilerlemek gerektiğinde hayır diyebilmek,

-Çözemediğiniz problemlerinizi çözmesine,

-Hayattan zevk almasına,

-Kötü alışkanlıklardan kurtulmasına(Yeme bozukluğu ,Sigara Kızgınlık, ÖFKE vb.) bilimsel ve moral katkılar verir.

Hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız, Koçluk hizmetlerimizden yararlanın.

Sizde Yorum Ekleyebilirsiniz

maltepe escort