Psikiyatri ve Psikoterapilerin ABC'si - Prof.Dr. Cengiz Güleç

Psikiyatri ve Psikoterapilerin ABC’si – Prof.Dr. Cengiz Güleç

1948 yılında Sivas Sarıkışlada doğdu. İlkokulu burada bitirdi. Orta öğretimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesinde tamamladı. 1964-65 döneminde girdiği Hacettepe Tıp Fakültesini bitirdikten sonra, aynı fakültenin Psikiyatri Bölümünden 1976 yılında uzman oldu. 1976-1978 yılları arasında Fransız Hükümetinden burslu olarak Parise gitti. Paris V. Tıp Fakültesinde, Adolesan Psikiyatrisi alanında üst uzmanlık eğitimini tamamladı. Yurda döndükten sonra 1982 yılında Hacettepe Psikiyatri Anabilim Dalında doçent oldu. 1998 yılında da profesörlüğe atandı. 1996-1998 yılları arasında aynı anabilim dalında başkanlık yapan Dr. Güleç,1988 yılında seçildiği Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fakülte Kurulu üyeliğini 11 Ocak 1999 tarihine kadar sürdürdü.
Dr. Güleç, Tıp Fakültesindeki öğrencilik yıllarında, aynı üniversitenin Felsefe Bölümünden lisans sertifikası aldı. 1985-1988 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Sosyal/Kültürel Antopoloji Bölümünde , Türkiyede Kültürel Kimlik Krizi adlı çalışmasıyla 1989 yılında Antropoloji Bilim Uzmanı (Master) derecesi aldı.
1999 Nisan seçimlerinde DSP Sivas Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi. Dış İlişkiler ve Bilgi Teknoloji Komisyonları Üyeliği ve son olarak da Parlamentolararası Birlik Üyesi olaral siyasal çalışmalarını yürütü. Antropolojik Psikiyatri ve Politik Psikoloji alanlarındaki çalışmalarını yürütmekte olan Dr. Güleç evli ve iki çocuk babasıdır.

———————————————————————

Nedir PVT?

Psikolojik Virüslerden Temizlenme
Klasik terminolojide “takıntılar” dediğimiz, bir Rus, bayan psikiyatristin “bellek şeytanları” olarak adlandırdığı negatif kayıtlara Doç. Dr. Nusret Kaya, “psikolojik virüsler” adını veriyor.

Neden mi?

Organik virüsler gibi dirençliler, onlar gibi yayılıyorlar ve ancak rüyalar kanalıyla deşarj olabiliyorlar.
İçimizdeki “evrensel eşit kuyruklu canlı” anne rahmine düştüğü andan itibaren negatif olgu, duygu ve davranışları psikolojik virüsler olarak kaydeder. Bunlar temizlenmezse tüm yaşam kalitemizi, hatta bağışıklık sistemimizi bozarak psikolojik ve organik hastalıklara neden olurlar. Temeli bozuk bir binanın en ufak bir sarsıntıda yıkılması gibi, biz insanların da temeli psikolojik virüslerle doluysa yaşam yıkıcı bir depreme benzer.

Sizde Yorum Ekleyebilirsiniz

maltepe escort